نام اصلی: ملا احمد نراقیاحمد بن محمدمهدی فاضل نراقی
زاده:
محل زندگی:
درگذشت:
آرامگاه:
همسر(ان):
فرزندان:
دین:

ملا احمد نراقی

ملا احمد نراقی

ملا احمد نراقیاحمد بن محمدمهدی فاضل نراقی (۱۱۸۵-۱۲۴۴ یا ۱۲۴۵ق)، معروف به ملا احمد نراقی، از فقهاء، عالمان شیعه و علمای اخلاق در قرن دوازدهم و سیزدهم هجری قمری بود.

وی در نراق و نجف تحصیل کرده و از بزرگانی چون ملا محمدمهدی نراقی، وحید بهبهانی، سید مهدی بحرالعلوم، شیخ جعفر کاشف الغطاء، میرزا مهدی شهرستانی و آقا سید علی کربلایی بهره برده و در علوم مختلف از جمله: فقه، اصول عقاید، اخلاق، شعر، عرفان، فلسفه، منطق، حساب، هندسه و… به مراتب عالی رسید و صاحب نظر شد. او سپس از نجف به وطن خود کاشان بازگشت و مرجعیت، رهبری و هدایت مردم را بر دوش گرفت، در این دوره مقابله با تهاجمات فرهنگی، حکم جهاد و سرپرستی مردم در مقابله با حمله روس‌ها به ایران از جمله اقدامات ایشان بود. ایشان اصل ولایت فقیه را به زیبایی بیان کرده و همه شبهه‌ها را پاسخ داد. این عالم تالیفات بسیاری در موضوعات مختلف نگاشته که کتاب معراج السعاده، عوائد الایام، مستند الشیعه فی احکام الشریعه و هدایة الشیعه الی احکام الشریعه از جمله آنهاست.

ملا احمد، هم در فقه، بنیان‌های جدیدی پی ریخت، اصل ولایت فقیه را به زیبایی بیان کرد و همه شبهه‌ها را پاسخ داد و هم در نجوم و هیئت، راه‌های نارفته‌ای رفت و عرصه‌های ناپیموده‌ای را پیمود و هم در جامعه خود و پس از خود شوری اخلاقی انگیخت و سیاست ناب اسلامی را با تلاش سخت توان فرسا در ساحت اندیشه و عمل، برای همیشه از انزوا به در آورد و به پهنه جامعه کشاند و بر اندیشه بنیاد سوز و تباهی آفرین جدایی دین از سیاست، خط بطلان کشید و شیعه را با توان و نیرویی بیش از پیش و با پشتوانه‌ای سخت سترگ و استوار، که از دل اسلام ناب برآمده بود و فقیهان با تکیه بر روح اسلام و امامت پاینده و جاودانه آن، و سخنان ائمه اطهار، بر آن مهر تأیید زده بودند، به آوردگاه جدید وارد ساخت و روی در روی ستم پیشگان قرار داد.

پرتوهای دانش و بینش و منش او، هم در دوران خود او، در دل تاریکی‌ها شعله افروختند و هم در دوران‌های بعد، ظلمت شکستند و روشنایی آفریدند.

در سال‌های ۱۲۴۴ و ۱۲۴۵ق، بیماری وبا فراگیر شده و بسیاری از مردم را به کام مرگ کشیده بود. بدین‌ترتیب ملا احمد نراقی هم در این ایام دچار این بیماری شد و چشم از جهان فرو بست و به دیار ابدی شتافت. پیکرش از کاشان به نجف اشرف انتقال یافت و در کنار پدرش ملا محمدمهدی نراقی به خاک سپرده شد.

بنیاد حیات طیبه علمای جهان اسلام