نامگذاری  روز «علوم انسانی اسلامی»

در سومین کنگره بزرگداشت علامه مصباح یزدی رضوان‌الله‌علیه كه با حضور رییس جمهور و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تعیین 12 دی‌ماه به عنوان روز «علوم انسانی اسلامی» اعلام شد. 

پیرو درخواست گروهی از اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی فعال در زمینه علوم انسانی اسلامی مبنی بر تعیین دوازدهم دی ماه، سالروز ارتحال ملكوتی مرحوم علامه آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله‌علیه،  به عنوان روز «علوم انسانیِ اسلامی»، و موافقت شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان مرجع اولیه تصویب تقویم فرهنگی کشور با این پیشنهاد، مصوبه مزبور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تأیید نهایی رسید و توسط رئیس جمهور امضا و ابلاغ شد.

این مصوبه در سومین کنگره بزرگداشت علامه مصباح یزدی رضوان‌الله‌علیه با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور محترم و حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه، دبیر محترم شوای عالی انقلاب فرهنگی اعلام عمومی شد.

گفتنی است مرحوم علامه آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله‌علیه، از اولین نظریه‌پردازانی است كه در دهه‌های اخیر نقش محوری و جدی در شکل‌گیری و تکامل علوم انسانی اسلامی داشته، و تعیین سالروز ارتحال آن حكیم فرزانه به عنوان روز «علوم انسانیِ اسلامی» می‌تواند فرصت مناسبی برای اطلاع اساتید و محققان حوزه علوم انسانی اسلامی از نتایج تحقیقات دیگران در این زمینه، و نقد و تحلیل اندیشه و آثار یكدیگر باشد.

یادآور می‌شود در نتیجه تلاش‌های علمی آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله‌علیه در طول عمر پر بركت خود، قریب به 90 كتاب و صدها سخنرانی در موضوعات مرتبط با علوم انسانی اسلامی از ایشان به یادگار مانده، كه سرمایه ارزشمندی برای پژوهشگران و اساتید این حوزه است. همچنین بنیانگذاری مراکز آموزشی و پژوهشی تخصصی علوم انسانی اسلامی مانند دفتر همکاری حوزه و دانشگاه، بنیاد فرهنگی باقرالعلوم علیه‌السلام، و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره از دیگر فعالیت‌های علامه مصباح یزدی رضوان‌الله‌علیه در این زمینه است.

تربیت صدها محقق و استاد مبرز در علوم انسانی اسلامی، انتشار هجده مجله علمی پژوهشی، علمی ترویجی، و علمی تخصصی به زبان‌های فارسی و انگلیسی، و صدها کتاب در علوم مختلف انسانی با رویکرد اسلامی، بخشی از نتایج یک عمر تلاش بی‌وقفه این عالم مجاهد و خستگی‌ناپذیر است.

روابط عمومی بنیاد حیات طیبه علمای جهان اسلام