برگزاری جلسه هم اندیشی جشنواره بین المللی ۱۱۱۱ نان در تمدن ایران زمین

 

جلسه هم اندیشی جشنواره بین المللی ۱۱۱۱نان در تمدن ایران زمین که توسط بنیاد حیات طیبه علمای جهان اسلام برگزار می شود به میزبانی دانشگاه آزاد واحد هنرهای اسلامی_ایرانی استاد فرشچیان برگزار شد.

در این نشست دکتر اصغر کشوری مدیر عامل بنیاد حیات طیبه علمای جهان اسلام گفت: در راستای اجرای تفاهم نامه با دانشگاه استاد فرشچیان و برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی، برگزاری جشنواره نان در دستور کار قرار گرفت.

وی تاکید کرد: به رغم تصور افکار عمومی، نان پیشینه و تاریخ بسیار کهنی در کشور دارد و بیش از ۳ هزار و ۱۵۰ گونه از انواع نان تاکنون شناسایی شده است.

دکتر کشوری با تاکید بر این که نان گستره اجتماعی و فرهنگی متنوعی نیز دارد یاد آور شد: نان های ادیان، نان های اقوام، نان های آیین شادی، نان های آیین عزا، نان های طبی،نان های گیاهی،نان های روغنی و…. وجود دارد به عنوان مثال بیش از ۷۵۰ نان گیاهی شناسایی شده است.

وی متذکر شد: در راستای ترویج و گسترش سبک زندگی ایرانی و اسلامی جشنواره نان مورد توجه قرار گرفته شده است.

مدیر عامل بنیاد حیات طیبه علمای جهان اسلامی با اشاره به این که لوازم و وسایل مرتبط با حوزه نان نیز تنوع بسیاری دارد اظهار داشت: در حوزه معماری لوازم مرتبط با نان نیز گستردگی فراوانی وجود دارد به عنوان مثال بیش از ۱۵۷ گونه از انواع تنور و بیش از ۳۰۶ گونه آسیاب در کشور از جمله آسیاب های آبی،آسیاب های بادی،آسیاب های خرکی،آسیاب های مکانیکی و…… شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: در نظام استاد شاگردی بیش از۷۶ شغل مرتبط با نان در حوزه های مختلف وجود داشته که احیای آنها در دستور کار قرار دارد.

دکتر کشوری با اشاره به اینکه برنامه ریزی های مقدماتی برای برگزاری با شکوه جشنواره نان انجام شده است یادآور شد: همگام با برگزاری جشنواره نان در نظر داریم انواع مکتوبات، تاریخ، شعر،داستان، رمان، فرهنگ، اطلس جغرافیایی و هر موضوع مرتبط با آن را جمع آوری کنیم.

دکتر سجاد محمد یارزاده رئیس دانشگاه آزاد واحد هنرهای اسلامی- ایرانی استاد محمود فرشچیان در این جلسه تاکید کرد: نان در نظام سلامت جایگاه ویژه ای دارد و با برگزاری جشنواره نان ،باید صبحانه ایرانی که مدت ها به فراموشی سپرده شده است مجدد احیا شود.

وی تاکید کرد:این جشنواره باید توجه ویژه به آداب فرهنگی، ایرانی، اسلامی، آموزشی و … داشته باشد.

دکتر یارزاده با تاکید بر این که استفاده از نان در این جشنواره باید مورد توجه ویژه قرار گیرد ادامه داد: برای فرهنگ سازی مناسب در این حوزه وزارت آموزش و پرورش باید نقش جدی ایفا کند.

وی اظهار داشت: دانشگاه فرشچیان در حوزه های تهیه اقلام تبلیغاتی، مباحث هنری، چیدمان، فضا سازی با بنیاد حیات طیبه همکاری خواهد داشت.

دکتر یار زاده با تاکید بر این که کارگروهی از همین ابتدا باید بیانیه پایانی را تدوین نماید، افزود: خلأهای قانونی، نقش مجلس و سایر سازمان ها و سایر نقاط ضعف باید شناسایی شده و بیانیه پایانی افق جدیدی را در حوزه نان تبیین کند.

لازم به ذکر است علاوه بر بخش نمایشگاهی نان ایران زمین، پنج جشنواره تخصصی علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری و کسب و کار نان نیز تدارک دیده شده است که در بخش های فیلم، عکس، معماری، همایش پژوهشی  شرکت های برخط طی اعلام فراخوان عمومی برگزار خواهد شد.

روابط عمومی بنیاد حیات طیبه علمای جهان اسلام